Poradnik NUX: rodzaje efektów gitarowych

maj 14, 2020 | Artykuły

Jednym z wielu tematów, które najbardziej interesują każdego początkującego gitarzystę, są sposoby na dopasowanie brzmienia instrumentu do indywidualnych preferencji muzycznych. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy efektów gitarowych, które najczęściej wykorzystywane są w przypadku gitar elektrycznych.

Efekty modulujące

Do grupy efektów modulujących zapewniających nieco „kosmiczne” brzmienie zaliczamy między innymi Chorus (NUX NCH-2 RIVULET) oraz Flanger. Rolą pierwszego z nich jest zdublowanie sygnału oraz jego następne odtworzenie z oryginalnym dźwiękiem. W przypadku efektu typu Chorus gitarzysta sam decyduje o długości czasu jego opóźnienia. Z kolei Flagner wyróżnia się tym, że przetwarza on skopiowany sygnał, wzmacniając lub znosząc niektóre z częstotliwości, po czym odsyła go z powrotem. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że czas opóźnienia efektu jest znacznie krótszy.

nux efekt gitarowy rivulet chorus

Efekty przestrzenne

To jeden z najprostszych sposobów na uzyskanie przyjemnego i klimatycznego brzmienia. Efekty przestrzenne cieszą się dużą sympatią zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grą na gitarze. Efekt Delay (NUX NDD-2 KONSEQUENT) umożliwia zdublowanie powielonego sygnału oraz następne przesunięcie go na wyznaczoną odległość. Atrakcyjnego i przestrzennego brzmienia nadaje także efekt Reverb (NUX NRV-2 OCEANIC), który symuluję reakcję pomieszczenia, przez co doskonale sprawdza się podczas nagrywania dźwięku w profesjonalnym studiu nagraniowym.

nux efekt gitarowy konsequent delay

Kaczki, kompresory i przestery

Efekt Wah potocznie określany mianem „kaczki”, jak łatwo można się domyślić, nadaje brzmieniu charakterystycznego wydźwięku „kwakania”. Efekt ten uzyskuje się przy pomocy potencjometru. Zazwyczaj posiada on pedał, dzięki któremu można w czasie rzeczywistym kreować dźwięk. Z kolei głównym zadaniem kompresorów (NUX KOMP CORE DELUXE) jest podbicie najsłabszych dźwięków, przy jednoczesnym osłabieniu tych najmocniejszych. Gwarantują efekt pełnego i zwartego brzmienia.

Przestery to efekty zmieniające dźwięk na zdecydowanie cięższy i mocniejszy, w związku z czym najczęściej wykorzystywane są do rocka lub metalu. Świetnym przykładem są tutaj efekty typu Fuzz, Overdrive (NUX DRIVE CORE DELUXE), Lead i Distortion (NUX METAL CORE DELUXE). 

nux efekt gitarowy komp core deluxe kompresor