Jaki efekt gitarowy wybrać na początek?

Cze 30, 2020

Zdecydowana większość osób grających na gitarze elektrycznej korzysta z różnych efektów gitarowych. Są to urządzenia przystosowane do modyfikacji dźwięku gitary, dzięki czemu brzmienie nabiera oryginalnego i unikatowego charakteru. W jakie efekty warto zaopatrzyć się na samym początku? 

nux efekty gitarowe seria mini core jakie efekty gitarowe do rocka distortion przester

Podstawowe efekty gitarowe

Chcąc urozmaicić dźwięk gitary elektrycznej, warto wykorzystać efekty podłogowe, które umieszcza się pomiędzy gitarą, a wzmacniaczem, lub wpina się je w pętlę efektów wzmacniacza. Efekt gitarowy przetwarza sygnał, w wyniku czego z głośnika wychodzi już zupełnie inny dźwięk. Największą popularnością wśród początkujących gitarzystów cieszą się efekty Overdrive (NUX DRIVE CORE DELUXE) oraz Distortion (NUX NDS-2 BROWNIE), które zapewniają mocne brzmienie, idealnie nadające się do cięższego grania. Pamiętajmy, że na rynku znajdują się również inne efekty, stworzone z myślą o konkretnych gatunkach muzycznych – zadaniem takich efektów jest wymodelowanie brzmienia na określony sposób.

Oprócz tego, na początku swojej przygody z grą na gitarze elektrycznej warto zastanowić się nad zakupem Equalizera – korektora graficznego przeznaczonego do wzmacniania i osłabiania określonych częstotliwości.

Jeśli chodzi o podstawowe efekty gitarowe wykorzystywane podczas grania solówek, to zaliczamy do nich przede wszystkim tzw. przestery lub efekty Delay (NUX TIME CORE DELUXE) lub Reverb (NUX NRV-2 OCEANIC). Na rynku dostępne są również inne rodzaje efektów gitarowych. Wśród nich wyróżnić możemy między innymi: Phaser, Termolo, Chorus, Wah-Wah czy Looper (na przykład bestsellerowy NUX LOOP CORE DELUXE BUNDLE).

nux efekt gitarowy oceanic pogłos reverb

Dodatkowe akcesoria gitarowe

Decydując się na zakup efektów gitarowych, nie można zapominać o dodatkowych akcesoriach, które umożliwią nam połączenie wszystkich efektów ze sobą. Efekty gitarowe można umieszczać w odpowiedniej kolejności na specjalnej listwie określanej mianem pedalboardu. Pedalboard powinien być solidny, trwały i przede wszystkim lekki, jak np. model NUX NPB-M BUMBLEBEE MEDIUM. Jeżeli planujemy sukcesywnie powiększać naszą kolekcję efektów gitarowych, wówczas warto wybrać większy pedalboard NUX NPB-L BUMBLEBEE LARGE wyróżniający się dużą funkcjonalnością. Niezwykle ważny jest także zasilacz. Najlepiej jest wybrać model uniwersalny, który będzie pasował do większości efektów jak np. kable NUX ACD-006A ZASILACZ. Praktycznym gadżetem, cieszącym się coraz większą popularnością, są profesjonalne nakładki na przełączniki NUX NST-1 PEDAL TOPPER, które doskonale sprawdzają się w przypadku każdego typu pedalboardu. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie stabilnego i precyzyjnego używania przełączników podczas występów.

nux loop core deluxe bundle efekt gitarowy looper